Żyjemy w czasach, w których pierwszą naszą reakcją na nową lub nieznaną sytuację jest wpisanie zapytania w okno przeglądarki internetowej. Online nie brakuje filmików instruktarzowych, które pokazują, jak wydostać zatrzaśnięty kluczyk z samochodu. Cały proces zajmuje kilka minut i może nam oszczędzić wydatek rzędu kilkuset złotych. W praktyce, samodzielne otwarcie samochodu bez kluczyka lub wydostanie kluczyka ze środka wcale nie jest takie proste. Co w takim razie zrobić w przypadku zatrzaśnięcia kluczyków? W pierwszej kolejności sprawdzić dane kontaktowe do firmy, która zajmuje się awaryjnym otwieraniem samochodów.
Dlaczego warto zaufać profesjonaliście?
Kluczyki zatrzaśnięte wewnątrz samochodu to sytuacja stresowa, w której nie zawsze jesteśmy w stanie zachować skupienie. W efekcie może się okazać, iż próby samodzielnego opuszczenia szyby lub „wyłowienia” kluczyków z wnętrza pojazdu nie tylko zakończą się niepowodzeniem, ale równocześnie spowodują uszkodzenia:
- centralnego zamka,
- mechanizmu odpowiedzialnego za opuszczanie szyb,
- uszczelek,
- lakieru,
- kokpitu,
- tapicerki.
Zakres strat, do jakich może doprowadzić próba samodzielnego otwarcia pojazdu jest naprawdę szeroki i znacznie bardziej kosztowny niż koszt profesjonalnej usługi. Dodatkowo, nie zawsze mamy to szczęście, że kluczyk znajduje się w zasięgu szyby bocznej. Kluczyk może być zatrzaśnięty w bagażniku, schowku samochodowym lub innym trudnodostępnym miejscu. Co wówczas? Tam, gdzie nie pomogą nam filmiki instruktarzowe z sieci, profesjonalny ślusarz poradzi sobie dzięki wiedzy i odpowiednim narzędziom.
Kiedy może dojść do zatrzaśnięcia kluczyka?
Przezorny kierowca zawsze chowa kluczyk do kieszeni wychodząc z samochodu. Nie ważne, czy wychodzimy tylko po to, żeby uzupełnić poziom płynu w spryskiwaczu, zatankować paliwo, czy wyciągnąć coś z bagażnika. Drzwi samochodu mogą zostać zatrzaśnięte przez podmuch wiatru, naszą nieuwagę lub przypadkowego przechodnia. Jeśli nasz pojazd został dodatkowo wyposażony w system automatycznego zamykania centralnego zamka może się okazać, że nie zdążymy otworzyć drzwi przed ich zablokowaniem.
Co ważne, nowoczesny system bezkluczykowego otwierania drzwi również może się zepsuć, w efekcie czego sami możemy omyłko zamknąć kluczyki w samochodzie. Awarie tego typu są coraz częstsze, ponieważ kierowcy nie zwracają uwagi na lokalizację kluczy – są przekonani, że system uniemożliwi zamknięcie drzwi jeśli kluczyk będzie w środku. System zadziała w ten sposób, ale w sytuacji, w której w systemie wystąpi błąd kluczyk może równie dobrze zostać niewykryty wewnątrz pojazdu, a drzwi zamknięte.