Awaryjne otwieranie samochodu to usługa, dzięki której w sposób skuteczny, a zarazem bezpieczny możemy dostać się do wnętrza naszego samochodu w sytuacji, w której:
- uszkodzeniu uległ mechanizm centralnego zamka,
- uszkodzeniu uległ kluczyk/pilot (np. wpadł do kałuży lub spadł z dużej wysokości),
- kluczyk został zatrzaśnięty w samochodzie.
Oczywiście we wszystkich wskazanych powyżej sytuacjach możemy próbować samodzielnie otworzyć samochód, jednak w praktyce bardzo często tego typu działania okazują się przynosić więcej szkód niż pożytku. W zależności do sytuacji awaryjne otwieranie samochodu może kosztować kilkaset złotych. Usunięcie szkód spowodowanych przez niefachowe otwieranie samochodu kosztuje znacznie więcej.
Od czego zależy cena usługi?
Awaryjne otwieranie samochodu to relatywnie nieduży koszt, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę jakie uszkodzenia możemy spowodować próbując otworzyć samochód:
- system opuszczania szyb bocznych,
- centralny zamek,
- zamek w drzwiach,
- uszkodzenia lakieru,
- uszczelki w drzwiach,
- uszkodzenia kokpitu.
Co istotne koszt usługi zależy od wielu czynników. Korzystając z pomocy firmy lokalnej z pewnością możemy liczyć na lepszą cenę, ponieważ koszt dojazdu na miejsce zdarzenia będzie niewielki lub żaden. Dlatego nawet jeśli jesteśmy przyjezdni lub przejazdem (i przypadkowo zatrzasnęliśmy kluczyki w samochodzie podczas tankowania) w pierwszej kolejności warto się skontaktować z firmą świadczącą usługi awaryjnego otwierania pojazdów w miejscu, w którym doszło do zdarzenia.
Jakie inne czynniki wpływają na cenę awaryjnego otwierania samochodu?
Lokalizacja to jeden z czynników decydujących o koszcie usługi. Wśród pozostałych na uwagę zasługuje:
- rodzaj/charakter usterki (awaria zamka, awaria pilota, zatrzaśnięty kluczyk),
- w przypadku zatrzaśnięcia kluczyka jego lokalizacja w samochodzie (stacyjka, bagażnik, przednie lub tylne siedzenie),
- dostęp do samochodu (podjazd, ciasny parking, parking podziemny),
- marka i model pojazdu oraz obecność dodatkowych zabezpieczeń przed kradzieżą, które mogą utrudnić otwarcie pojazdu bez kluczyka,
- czas, w którym potrzebujemy pomocy.
Usługi całodobowe a ich koszt
Większość firm oferujących awaryjne otwieranie samochodu świadczy swoje usługi przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu, także w święta i dni ustawowo wolne od pracy. Należy się przy tym spodziewać, iż usługi realizowane po godzinach normalnej pracy firmy mogą być droższe. Dotyczy to dyżurów nocnych, weekendowych i świątecznych.